загрузка...

Творчі роботи наших відвідувачів


Автор: Олена Акульшина
Твір на тему

«Міщанин у дворянстві» – сатира на дворянство та неосвічених буржуа

Згідно зі словником, сатира – це «нещадне, нищівне переосмислення обєкта зображення, що закінчується сміхом». Значить, Мольєр мав зобразити дворянство й буржуа так, щоб вони справляли комічний враження саме як люди певного соціального класу. Іще одна мішень – абсолютистська монархія, яка й існує ще тільки завдяки арістократії, яка занепадає, та буржуазії, котра ще не набрала сили. І піддаючи осміянню опору держави, чи не піддаємо ми осміянню й саму державу?

Отже, в одному місті живе чоловік на імя Журден. Він буржуа, але соромиться своєї приналежности до цього класу й хоче ввійти до аристократичного середовища. Він хоче стати справжньою людиною дворянської культури, вищої за буржуазну. Саме тому в його помешканні з’являються учителі музики, філософії, фехтування, танців, і він дедалі більше хоче стати дворянином. Однак висміюється не це, адже пристрасть неосвіченого містянина до знань гідна похвали. Але кожен, хто зіткається з аристократією, захворює на аристократичну хворобу безчестя: такі, наприклад, учителі. І це тому, що у високій культурі аристократії вже є отрута розкладання та моральної неохайности. Ця отрута й уражає Журдена.

Відмінна память дозволяє йому назавжди засвоїти те, що не встигли розповісти вчителі. Тверезий розум спрямовує його на вивчення краснопису, від якого в будь-якому разі буде практична користь. Він бачить красу освіти в можливостях широкого спілкування, що відкриваються перед ним; він захоплюється чужими знаннями та благоговіє перед наукою. Але ж не ці якості висміює Мольєр у творі.

Звісно, з погляду буржуа Журден заслуговує на насмішку, бо і гроші з дому йдуть, і бізнесу це заважає…. Істинну освіченість він переплутав із зовнішнім лоском, але чого ще він міг навчитися в графа та маркізи? Треба було краще обирати собі приклади для наслідування, а ще краще було б іти своїм шляхом, не запозичувати чужу культуру, а створювати свою.

От і виходить, що висміюються аристократи, а міщанина розкритиковано за те, що не зберіг досить здорового глузду, не оцінив своїх великосвітських приятелів за їхніми властивостями, а повірив в їхню «блакитну кров». Це й призвело до ситуації, коли Журден пошився в дурні, тож думати про майбутнє все-таки треба…


загрузка...
загрузка...