Всі публікації щодо:

Розробки уроків - Українська література 8 клас - 2016 рік

Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Сюжет

Тема. Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Сюжет

Мета: ознайомити із сюжетом повісті Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути». допомогти учням усвідомити її ідейно-художній зміст; розвивати образне та аналітичне мислення, уміння виразно читати, переказувати сюжет, виділяти його елементи, висловлювати власні міркування з приводу прочитаного; виховувати шанобливе ставлення до дружби, честі й людської гідності, сімейних цінностей, неприйняття жорстокості та обману.

Теорія літератури: сюжет, композиція, художні образи, художні засоби.

Обладнання: портрет письменниці, видання творів, ілюстрації до них.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

✵ Перевірка домашнього завдання.

1. Переказ прочитаної І умовної частини твору Н. Бічуї, висловлення своїх міркувань.

2. Складання анкети-характеристики письменниці.

Ім’я, по батькові, прізвище — Ніна Леонідівна Бічуя

Рік народження — 1937

Місце народження, проживання — м. Київ, проживає у Львові

Навчання — середня школа № 5, факультет журналістики Львівського університету

Рід занять, захоплення — журналістка, літературний працівник театру, перекладач, редактор, викладач вищого навчального закладу

Сімейний стан — одружена, чоловік — відомий український письменник Роман Іваничук

Основні твори — «Дрогобицький звіздар». «Повісті». «Квітень у човні». «Родовід». «Бенефіс». «Десять слів поета». книжки для дітей — «Канікули у Світлогорську». «Шпага Славка Беркути». «Звичайний шкільний тиждень». «Яблуні і зернятко». та ін.

Нагороди, відзнаки — Орден Усмішки

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

✵ Вступне слово вчителя.

Літературознавець П. Кириченко відзначав, що для творів Ніни Леонідівни Бічуї характерні «тонкий психологізм, добре знання життя дітей і, головне, любов до них — неспокійних, принципових, інколи гарячкуватих, а ще точність художнього слова, образу, деталі — ось риси, якими позначена творчість Ніни Бічуї і які зробили її книги популярними не лише серед юних читачів, а й серед дорослих». І ми переконаємося в цьому на сьогоднішньому уроці.

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

✵ Виразне читання II умовної частини повісті Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути».

(Розділи: Блакитні печери. Максимальне навантаження. Сорока з перебитим крилом. Юлько вдома. Стефко вдома. Славко вдома.)

✵ Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

✵ Евристична бесіда.

— Про що свідчить захоплення Славка спортом, археологією, географією, іншими навчальними предметами? (Людина різнобічно розвинена, допитлива, прагне пізнати світ і знайти своє місце в ньому.)

— Що таке «максимальне навантаження». Чи можете ви особисто визначити рівень свого «максимального навантаження». І чи потрібно його визначати взагалі?

— Як характеризує хлопців випадок зі знайденою в парку пораненою сорокою?

— Наскільки відрізняється поведінка героїв у школі, у стосунках із друзями та вдома? (Наприклад, Юлько вдома ніжний із матір’ю, любить гуляти містом із батьком, захоплений його розповідями про старе місто; з однолітками часто буває пихатим, заздрісним, нечесним.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

✵ Робота з таблицею.

Заповнити таблицю відомостями про героїв, з якими ми вже познайомилися.

Славко Беркута


Юлько Ващук


Лілі Теслюк


Стефко Вус


V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знати зміст II умовної частини повісті Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути». уміти переказувати, коментувати, виділяти ключові епізоди, характеризувати героїв.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

✵ Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— З героїв твору «Шпага Славка Беркути». мені найбільше імпонує…