Всі публікації щодо:
Харчук Борис
Розробки уроків з української літератури 7 клас
Борис Харчук. «Планетник». Добро і зло в повісті, сучасному світі та в людині
Мета. Розкрити символічне значення образу квітки; з'ясувати роль художніх засобів, висловити власні роздуми про суть людського життя.
Обладнання: схема-алгоритм.
Епіграф:
Того чекає благодать,
Хто полюбляв однаково
Людей, і птахів, і звірят.
С. Колрідж
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
— Прослуховування повідомлень учнів про спорідненість образу Планетника з образом Маленького принца з однойменного твору А. де Сент-Екзюпері, про перші спроби людини літати.
II. Вивчення нового матеріалу.
Краса природи надихає на творчість, запалює в серці любов до людей, бажання робити добро. І тільки людина, чуйна серцем, душевно багата, може по-справжньому бачити, відчувати красу природи^ милуватися її барвами. Переконатися в правдивості цих слів нам допоможе сьогоднішній урок.
1. Аналіз літературного пейзажу у творі. (Учні працюють із схемою-алгоритмом).
Схема-алгоритм
1-й крок — прочитай уважно пейзаж, відтвори в уяві, визнач емоційну наснаженість його. (Від слів: «Така хата була й в хлопчика». до слів: «… він відчиняв своїми крилами весну і зачиняв літо».)
2-й крок — визнач епізод, якого безпосередньо стосується пейзаж, простеж, як він пов'язаний з сюжетом. (Епізод, у якому розповідається про життя хлопчика, який змалку вмів бачити і відчувати красу навколишнього світу.)
3-й урок — визнач, хто спостерігає пейзаж: автор (ліричний пейзаж) чи персонаж (психологічний) твору, гармоніює чи контрастує пейзаж до внутрішнього стану спостерігача. (Пейзаж спостерігає автор, тому це ліричний пейзаж. Він контрастує до внутрішнього стану автора: з одного боку — стара хата з низькими маленькими вікнами, з іншого — краса довколишнього світу.)
4-й крок — з'ясуй роль пейзажу для втілення ідейно-художнього авторського задуму. (Автор прагнув показати красу світу, який оточував головного героя. Планетник «Народжений для краси, міг бачити її скільки завгодно й де завгодно. Вона жила скрізь, повсюдно дивуючись і ваблячи». Вона була контрастом невимовно тяжкого життя селян-кріпаків.)
5-й крок — визнач засоби творення пейзажу (тропи, символічні елементи, кольори та ін.). (Порівняння: «мальви засвічувалися, як ліхтар». «соняшник, як сторож у житньому брилі»; епітети: «повні півонії». «самостійний соняшник». «розтріпана наречена». «бузько-мудрець»; метафори: «ромашки біліли розсипом». «повійка розплющувала і заплющувала очі». «хата насіяла квітів». «бузько-мудрець: він відчиняв своїми крилами весну і зачиняв літо»; символи: мальви, калина, соняшник, хміль, мак, явори і ясени, дуби, журавель-криниця, бузько; кольори: жовтий, білий, зелений).
2. Образ нарциса.
— Які ще символи є у повісті? Поясніть їх значення. (Квітка нарцис, яка символізує красу, її незахищеність, чистоту).
— Складіть сенкан до образу нарциса.
Нарцис
Білий найгарніший
Цвів говорив визволив
Непорочність із знаком ясного сонця
Краса
3. Теледиспут. (Основні учасники — телеведучий і гості — персонажі художніх творів. Учням рекомендовано користуватися текстом, за доцільності використовувати мову персонажів (зачитувати цитати)).
— Одним з найбільших див і однією з найбільших цінностей світу є його краса. Краса зоряного неба і землі, краса ріки і краса лісу, краса квітів і краса самої людини. У чому ж виявляється людська краса? Спробуйте самостійно скласти схему.
4. Складання схеми-опори.
Наприклад:
Людська краса — у зовнішності, у стосунках, у вчинках, у праці, у почуттях, думках.
Персонажі — мати Планетника, Природа, дід Капуш, селяни, Планетник.
Орієнтовний зміст розмови: Як треба господарювати на землі, як сприймати природу: як живу істоту, домівку чи річ? (У теледиспуті обов'язково має бути обговорена тема з твору «Природа — наша мати. Її треба любити й тоді, коли вона жорстока».,
5. Міні-дослідження. Добро і зло в житті Планетника; його сучасників; у наш час.
— Сьогодні на уроці ми говоримо про красу, намагаємося створити ідеал красивої людини. А чи знаєте ви, що однією з найпрекрасніших її рис є доброта? У V ст. до н. е. китайський філософ Конфуцій писав про те, що потрібно виховувати в собі доброту, й вона не передається у спадок, не приходить з досвідом. У давнину слово «добрий». мало значення «міцний». «сильний». Згодом слово «доброта». стало означати «краса». пізніше — «багатий». і лише потім набуло значення «душевний, лагідний».
— Життя на землі одвічно побудоване на боротьбі між добром і злом, між ними постійно точиться суперечка, конфлікт. Чи означає це, що конфлікт виникає й між носіями добра і зла?
— За якими критеріями ви розпізнаєте носіїв добра і зла?
Добро і зло у житті Планетника |
|
Зло: |
бідність, нерозуміння людей, жорстоке їх ставлення, озлоблення |
Добро: |
краса природи, праці на землі, любов і милосердя, терпіння |
У сучасників Планетника |
|
Зло: |
тяжка праця, бідність, неосвіченість, заздрість, злість, ненависть |
Добро: |
краса природи, хліборобська праця, традиції і свята |
У наш час (Колективне складання) |
III. Підсумок уроку.
Подумайте, чи відповідаємо ми ідеалові красивої людини. Що слід робити, щоб про вас казали: «Красива людина».
— Гра «Мій портрет у променях сонця». (Виберіть із набору людських рис 5 позитивних, які є у вас, і намалюйте у вигляді промінців сонця, а 5 негативних запишіть поруч. Обміняйтеся своїми сонечками із сусідом по парті, який на зворотному боці перелічить п'ять позитивних і негативних якостей, властивих вам. Проаналізуйте відгуки друзів, зробіть висновки.
IV. Домашнє завдання.
Прочитати твір «Сім'я дикої качки». Євгена Гуцала.