Всі публікації щодо:
Глазовий Павло

Українська література 6 клас - Розробки уроків - Р. Орищин - 2017 рік

Павло Глазовий. Еволюція, Найважча роль. Іронічно-пародійна, викривальна спрямованість гумористичних і сатиричних творів

Мета: ознайомити шестикласників із життєвим і творчим шляхом П. Глазового; розпочати роботу над аналізом його гумористичних творів; удосконалювати вміння виразно читати гуморески; розвивати почуття гумору, культуру мовлення; уміння зіставляти, робити узагальнення, творчо висловлювати власні думки, почуття; виховувати повагу до творчості письменника, зневажливе ставлення до ледарів, хабарників.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: портрет П. Глазового, бібліотечка його творів.

Перебіг уроку

I. Організаційний етап.

II. Актуалізація і корекція опорних знань.

Бесіда за питаннями.

1. Що таке почуття гумору? Якій людині воно притаманне? 2. Пригадайте, що називають гуморескою. Який сміх вона передає? 3. Як ви сприймаєте гумор? 4. Назвіть відомі вам різновиди гумористичних творів. 5. Чим гумористичні твори відрізняються від сатиричних? 6. Для чого письменники у своїх творах застосовують сатиру? Що таке сатира?

III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.



IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Розповідь учителя.

Павло Прокопович Глазовий — гуморист, життєлюб, людина-оптиміст.

Народився письменник ЗО серпня 1922 року в селищі Новоскелюватка Миколаївської області в родині хлібороба. Дитинство його було важким, вії років пережив голодомор. Його рідний брат помер у той страшний для української нації час.

Закінчив восьмирічну школу, навчався в педучилищі в Новомосковську Дніпропетровської області. Мріяв бути вчителем української мови. Але довелося лише 1 рік попрацювати вчителем молодших класів. Під час Другої світової війни закінчив школу сержантів-старшин. Пережив усі страхіття війни на фронті. У блокадному Ленінграді рятував дітей з підвалів під час бомбардування міста фашистами. Був нагороджений медаллю «За оборону Ленінграда».

Після війни навчався в Криворізькому педагогічному інституті. До редакції журналу «Перець». надіслав кілька своїх гуморесок. Остап Вишня (на той час уже відомий письменник) схвально відгукнувся про твори митця і потім опікувався його подальшою долею. За сприяння Остапа Вишні Павла Глазового перевели навчатися в Київський педагогічний інститут імені Максима Горького на філологічний факультет. До останніх днів життя Остапа Вишні Павло Глазовий товаришував із видатним майстром сміху, якого вважав своїм учителем.

У 1950-1961 рр. Павло Глазовий — заступник головного редактора журналу «Перець»; згодом — заступник головного редактора журналу «Мистецтво».

Письменник створював сатиричні та гумористичні твори, усмішки, фейлетони. Будучи знаменитим, писав репризи для цирку, авторські діалоги для популярних Штепселя й Тарапуньки. Багато артистів-декламаторів включали у свій репертуар гуморески Павла Глазового. Вони звучали зі сцени в неперевершеному виконанні Андрія Сови, Анатолія Паламаренка, Неоніли Крюкової. їх і сьогодні можна почути по радіо, на концертах професійних і самодіяльних колективів. В останні роки життя П. Глазовий також писав гостру політичну сатиру, висміював земляків-малоросів за зневагу до рідної мови, викривав гріхи влади, осуджував крадіїв, хабарників.

Помер Павло Глазовий 28 жовтня 2004 року. Похований у Києві на Байковому кладовищі.

Павло Глазовий — перший лауреат Премії імені П. Сагайдачного (1996 р.), лауреат Літературної премії імені Остапа Вишні (1988 р.) за книгу «Сміхологія». Літературна спадщина письменника — це 20 книжок сатири і гумору, 6 творів для дітей, поема «Слався, Вітчизно моя!».

Опрацювання гуморески «Еволюція».

Виразне читання.

Бесіда за питаннями.

1. У якій формі ведеться розмова між батьком і сином? 2. Де вони у цей час перебували? 3. Що зацікавило хлопчика? Яке запитання він поставив батькові? 4. Чи ствердною була відповідь батька? Як він пояснив синові? 5. Як ви розумієте вислів «справжні люди». Які вони, на вашу думку? 6. Що відповів батько синові? Як у тексті гуморески про це сказано? 7. Що таке іронія? Що іронічного є в цьому творі?

Проблематика твору.

✵ Батьки і діти;

✵ працьовитість, відповідальність за місце в житті й байдужість, паразитичний спосіб існування;

✵ сучасність і питання майбутнього.

Характеристика батька і сина.

Батько — добрий, турботливий, життєрадісний, розсудливий.

Син — допитливий, розумний.

Художні особливості твору.

Звертання: «синку»; інверсія: «запитав хлопчина». «походить людина». «мовив батько».

Фізкультхвилинка.



Опрацювання гуморески «Найважча роль».

Виразне читання.

Бесіда за питаннями.

1. Поясніть, як ви розумієте назву гуморески. 2. Чому мати вихваляла сина? 3. Де він навчається? Скільки років? Яких успіхів досяг за цей період? 4. Як у гуморесці сказано про його співпрацю з режисерами? 5. Яку роль йому доручили у виставі? У якій дії він з’являється на сцені? 6. Чому ця гумореска викликає у вас сміх? 7. Які риси характеру людини викриває письменник у цьому творі?

Проблематика твору.

✵ Надмірна опіка батьками дітей;

✵ ледарство, бездарність.

Характеристика матері й сина.

Мати — добра, дбайлива, але надмірно опікає сина, вихвалює його перед усіма.

Син — ледар, байдужий до результатів у навчанні, егоїст.

Художні особливості твору.

Епітети: «перша прем’єра». «любий синочок». «найважча роль».

Інверсія: «вихваля… мати». «муштрували… режисери». «роль найважчу».

V. Узагальнення і систематизація знань.

Бесіда за питаннями.

— Пригадайте раніше вивчені гумористичні та сатиричні твори. Хто є авторами цих творів?

— Якою людиною повинен бути письменник-гуморист?



VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Що нового дізналися сьогодні на уроці?

— Чому Павла Глазового справедливо називають «патріархом українського гумору».

VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

— Навчитися виразно читати гумореску «Еволюція».

— Гумореску «Найважча роль». вивчити напам’ять.