Всі публікації щодо:
Фольклор

Українська література. Конспекти уроків. 5 клас - І семестр - 2016 рік

НАРОДНА КАЗКА «ЛЕТЮЧИЙ КОРАБЕЛЬ»

Теорія літератури: народна казка, тема, гіпербола.

Мета:

- ознайомити зі змістом казки; навчити відрізняти елементи її побудови та особливості; опрацювати поняття «народна казка», «тема», «гіпербола»;

- розвивати вміння та навички вдумливого й виразного читання; сприяти осмисленню того, що в житті постійно присутні добро і зло;

- виховувати чесність, справедливість, кмітливість, людяність і працьовитість, активну життєву позицію, щодо зла і несправедливості.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: збірки українських народних казок «Семиліточка», ілюстрації до казки «Летючий корабель», підручник.

Віддай людині крихітку себе.

За це душа поповнюється світлом.

Ліна Костенко

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

Перегляд ілюстрацій до казки «Ох». Коментарі учнів

«Математична» вікторина

1) Скільки років прослужив юнак у Чаклуна? (Три)

2) Скільки разів за непослух Ох палив хлопця? (Три)

3) Скільки грошей уторгував батько за сина-«хорта» ? (Триста карбованців)

4) Скільки просив грошей батько на базарі за сина-«коня» ? (Тисячу карбованців)

5) Скільки грошей давав циган за коня з вуздечкою? (П’ятсот-шістсот карбованців)

6) Скільки карбованців пропонував циган за вуздечку? (П’ять карбованців)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

В одному царстві заздрісне, мстиве зло зачаклувало царівну Казку. Вона втратила свої диво-чари. Царівна — ніжна, добра, мрійлива дівчина — потрапила в полон, як їй спочатку здавалося, до хорошого й чесного юнака. Вона навіть не здогадувалася, що то був чаклун — Зло. Він називав її ніжними словами, обіцяв зробити щасливою. Казка зраділа, що нарешті знайшла своє щастя. Та не так сталося, як гадалося. Чаклун сказав, що щасливою вона стане тільки тоді, коли житиме за його законами. Царівна не погодилася, і він позбавив її дару відкривати людям світ прекрасного й таємничого.

Не один хоробрий лицар намагався визволити царівну, повернути їй талант, та все було марно: чари зникнуть тоді, коли людина щиро захоче допомогти, а не за винагороду.

І ось Казка дізналася, що п’ятикласники на уроках літератури вивчають казки, і звертається до вас з проханням допомогти їй — виконати завдання Чаклуна.

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

✵ Чому душа людини поповнюється світлом, коли вона віддає крихітку себе? (Кожна добра справа робить людину світлішою, кращою. ЯКЩО людина допомагає іншим, ділиться своєю радістю, вона духовно збагачується.)

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

Справжня дружба — рідкісне явище, тому що друг — це не той хлопець або дівчинка, який одразу залишить тебе, якщо ти припиниш із ним грати, а той, хто цікавиться твоїми інтересами, думками та захопленнями, сприймає тебе таким, який ти є, навіть якщо ти змінюєш свої уподобання, наприклад, у музиці або одязі, які були у вас до цього спільними. Справжній друг зупинить тебе, якщо ти щось робиш погане, і ніколи не буде пліткувати за спиною, завжди підтримає у скрутному становищі і допоможе знайти гідне рішення наявної проблеми.

Друг ніколи ні в чому не відмовить. Якщо тобі потрібна допомога — він завжди стане в пригоді та зробить усе, що від нього залежить, щоб допомогти. На справжніх друзів не впливає вік, відстань або різниця в матеріальному становищі. Дуже важко відповідати всім цим критеріям, саме тому в кожної людини за все життя є лише один чи два справжніх друга, а всі інші — це приятелі, знайомі, сусіди чи колеги.

Станемо друзями Казці? Допоможемо їй?

Сьогодні на уроці ми розглянемо казку, яка покаже, як важливо мати вірних друзів, відповідати добром на добро та завжди допомагати тим, хто цього потребує.

2. Робота в парах. Вибіркове читання тексту казки

Завдання від Чаклуна:

1- ша пара — прочитати казку «Летючий корабель» від початку до слів «Він і пішов…».

2- га пара — прочитати казку «Летючий корабель» від слів «Зустрічає діда…» до «Посідали, давай полуднувати».

3- тя пара — прочитати казку «Летючий корабель» від слів «Подякував дід дурневі за обід…» до «Полетів корабель нижче неба, вище землі…».

4- та пара — прочитати казку «Летючий корабель» від слів «Летів, летів.» до «І той згодився сісти, та й полетіли…».

5- та пара — прочитати казку «Летючий корабель» від слів «Прилітають до царя на обід…» до кінця казки.

3. Ланцюжкове переказування прочитаних уривків

4. Визначення теми казки

Тема — те, про що йдеться в казці. Спробуйте визначити тему казки «Летючий корабель» (учні пропонують свої варіанти, учитель редагує їхні відповіді, учні записують тему казки в зошити).

Тема: зображення дружби та взаємодопомоги як ключових понять у взаєминах між людьми та досягнення успіху однієї людини за допомогою колективних зусиль.

5. Проблемно-пошукове завдання

Завдання від Чаклуна. Знайдіть у тексті підтвердження або заперечення таких прислів’їв:

- «Роби добро — добро й буде». (Поділився обідом З старим дідусем)

- «Дружба та братерство — найбільше багатство». (Підібрав мандрівників дорогою)

- «Друзі пізнаються в біді». (Кожен З мандрівників врятував юнака від неминучої смерті).

6. Прийом «Знайди пару»

Об’єднайте випробування з тим, хто його виконав.

1

Дурень

А

Випив усі запаси рідини

2

Слухало

Б

Допоміг другові не спаритися в бані

3

Скороход

В

Знайшов летючий корабель

4

Стрілець

Г

Приніс води живущої й цілющої

5

Об’їдайло

Д

Дізнавався усі новини першим

6

Обпивайло

Е

розбудив товариша, який заснув під час ви-

7

Морозко


конання завдання



Є

знищив усе їстівне, чим пригощали

Відповідь: 1 В, 2 Д, 3 Г, 4 Д, 5 Е, 6 А, 7 Б

7. Опрацювання поняття «гіпербола»

Чи справді може людина все те, що робили друзі дурня? Художній прийом, який полягає у перебільшенні рис людини, предмета чи явища з метою надання зображуваному виняткової виразності називається гіперболою. (Учні записують визначення в зошити.)

8. Тестові завдання

Царівна-Казка. «Я вже майже звільнена. Зло від ваших змістовних відповідей втрачає сили, але не хоче здаватися. Прошу виконати останнє завдання Чаклуна, щоб остаточно звільнити мене від чарів Зла».

1. Дурник на печі сидів у сорочці…

А червоній;

Б білій;

В чорній.

2. Поділився дурень з дідусем…

А чорним хлібом і водою;

Б білою паляницею і горілкою;

В короваєм і молоком.

3. Дурень дорогою зустрів таких мандрівників…

А Морозка, Пекаря, Скорохода;

Б Слухала, Скорохода, Стрільця;

В Обшивайла, Бондаря, Морозка.

4. Останнє завдання для дурника від царя було таке.

А з’їсти шість пар жарених волів;

Б попаритися в бані;

В поставити на ранок цілий полк війська.

5. Скороход для дурника діставав воду.

А цілющу;

Б молодильну;

В мертву.

6. Казка «Летючий корабель» …

А соціально-побутова;

Б чарівна;

В казка про тварин.

Казка. Нарешті завдяки вам я вільна від Нещасть, Страждання і Горя. Як не намагалося Зло заплутати вас, али ви не здалися, бо проявили кмітливість, доброту і працьовитість.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Рефлексія

✵ Що найбільше сподобалося на уроці?

✵ Якою людиною я б не хотів стати в житті?

2. Слово вчителя

Отож, поспішайте робити добро, починайте вже сьогодні, починайте з добрих вчинків. Слова Ліни Костенко, які ми обрали епіграфом до уроку, неодноразово переконують нас у тому, що мудрість — це поєднання розуму і доброти.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати тему за допомогою підручника та зроблених на уроці записів.

2. Скласти план казки «Летючий корабель».