Всі публікації щодо:
Нестайко Всеволод

Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018

НОВІ ПРИГОДИ ГЕРОЇВ ВСЕВОЛОДА НЕСТАЙКА

Матеріал уроків. Всеволод Нестайко «Шура і Шурко».

Мета. Виховувати інтерес до читання творів В. Нестачка, почуття дружби, взаємодопомоги, взаєморозуміння між дівчатками і хлопчиками, удосконалювати читацьку навичку; розвивати уміння характеризувати дійових осіб; збагачувати словник.

Обладнання. Портрет В. Нестайка, виставка його книг, картки для контролю техніки читання.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

Вікторина «Знавці назв творів та їх авторів».

— Співвіднесіть назву твору, який читали, з його автором.

«Р_д_ньк_й».

Джанні Родарі

«Дорогащонікудиневеде».

Анатолій Дімаров

«акзКа роп ряца натаСал».

Юрій Ярмиш

«Длячоголюдинісерце».

Всеволод Нестайко

«М_ст_ др_жн_х м_йс_р_в».

Олександр Пушкін

— Який твір тут зайвий? («Руденький». В. Нестайка».) Чому? (Це оповідання, а інші твори — казки.)

— Який ще твір цього автора читали? («Суд у цирку». уривок із повісті «Чарівні окуляри».)

II. Повідомлення теми і мети уроку.

Герої творів Всеволода Нестайка — це кмітливі, жваві хлопчики і дівчатка, ваші однолітки. Вони часто потрапляють у неймовірні історії, веселі і цікаві, але водночас і повчальні. Сьогодні ми ознайомимося із твором з першої його книжечки «Шура і Шурко».

III. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом В. Нестайка.

1. Розповідь учителя.

— Всеволод Нестайко належить до покоління, чиє дитинство обірвала війна. Дитячі роки письменника залишили згадку не лише про війну.

Народився в місті Бердичів Житомирської області. Батька хлопчик майже не пам’ятає. Йому було чотири роки, коли прийшла звістка про те, що тато загинув за кордоном, виконуючи державне завдання.

Про Бердичів хлопчик нічого не пам’ятає, окрім страшного голоду тридцять третього. Після марних прохань дати хоч чогось поїсти, він, зітхаючи, просив маму: «Ну то дай хоч води напитися». Рятуючись від голоду, сім’я переїхала до Києва, де жила мамина сестра з чоловіком. З тих пір Київ став рідним містом для письменника.

Довгих два роки довелося сім’ї жити в окупованому фашистами Києві. Мама підпільно організувала школу, вчила Всеволода та його однолітків. Це був їхній п’ятий клас.

Іноді стає моторошно від спогадів про ті часи. Та найстрашніша подія трапилася у Бабиному Яру. Відступаючи, німці палили свої жертви. Вони змушували робити це військовополонених. Одного разу кілька полонених утекло. Фашисти з собаками кинулися їх шукати. А Всеволод з Павлушею неподалік рвали горіхи. Німець подумав, що це втікачі, вистрелив Павлуші прямо у скроню і націлився на Всеволода, але потім розгледів, що це були діти…

Багато професій поміняв Всеволод Нестайко. Він був і столяром, і слюсарем, візником, репетитором. Та найбільшу втіху одержує від зізнання маленьких читачів, які беруть в руки його книжечки, коли залишаються самі або хворіють.

Вже самі назви книжок Всеволода Нестайка заохочують до читання: «Незвичайні пригоди у лісовій школі». «В Країні Сонячних Зайчиків». «Скринька з секретом». «Чудеса в Гарбузянах». «Пригоди Грицька Пол винкина». «Тореадори з Васюківки».

2. Опрацювання статті «Всеволод Нестайко».

— Прочитайте статтю про Всеволода Нестайка на с. 160.

— Що з прочитаного ви не знали?

IV. Опрацювання першої частини твору В. Нестайка «Шура і Шурко». (с. 161-163).

1. Робота над заголовком.

— Поміркуйте, про що може йтися у творі з такою назвою. Давайте перевіримо своє припущення.

2. Підготовка до читання. Словникова робота.

а) Контроль техніки читання.

Учні отримують картки з надрукованими словами, які вони повинні прочитати за 30 с.

галасувати

заплющив

зміркував

надвечір

хвилюватися

неквапливо

підвестися

інструменти

дівчисько

шурхотіло

перелякана

на добраніч

засоромлено

перенесли

старанно

змушував

жовтогаряче

підгорнула

обережно

презирливо

викликала

тужливо

дивовижний

білосніжний

недисциплінований

засміялася

засміялась

гострий

б) Тлумачення незрозумілих слів.

На дошці написані тлумачення слів. Учитель на картках-блискавках показує слова, пояснення яких діти добирають з дошки, картку із словом прикріплює на дошці поруч із тлумаченням.

3. Читання твору вголос «ланцюжком».

— Хто такі Шурка і Шурко?

— Де познайомилися діти?

4. Аналіз змісту частини твору. Вибіркове читання.

— Що ви дізналися про дітей?

— Як Шурко ставився до Щури? Чому він одразу її не злюбив?

— Прочитайте, як Шурко опинився на першій парті.

— Прочитайте, як хлопчик мучив Шуру.

— Як дівчинка реагувала на це?

— Чому Шурко не терпів лікарів? Доведіть словами твору.

— Як хлопчик почав називати сусідку по парті?

— Чому Шурко потрапив у лікарню?

— Якою йому видалася лікарка Клавдія Василівна? Прочитайте.

— Чому хлопчику вранці після операції було дуже сумно і тужливо?

5. Вправа на розвиток навичок читання.

а) Гра «Хто читає швидше?».

— Знайдіть і прочитайте абзаци, в яких є речення: «Поруч нього мовчазне дівчисько в окулярах». «І потихеньку Шурко став мучити Шуру». «Повітря було прозоре і чисте». «У неї були ласкаві, ніжні руки, як у мами». «І одразу згадав».

б) Читання в особах діалогу хлопчика і Клавдії Василівни.

Діти розбиваються на трійки, з’ясовують, де чиї слова, з яким настроєм, силою голосу треба їх читати.

V. Опрацювання продовження твору Всеволода Нестайка (с. 164 — 165) (другий урок).

1. Розвиток зв’язного мовлення.

— Перечитайте останнє речення частини твору, що на с. 163.

— Як ви думаєте, чий тихий та знайомий голос кликав хлопчика?

— Пофантазуйте, як будуть далі розвиватися відносини між Шурою і Шурком.

2. Словникова робота.

Читання колонок слів.

дорослому

спеціальний

переживали

старанну

бувай

заквапилась

хвилювалися

кошлатими

зніяковів

досадливо

розгорнув

засміялися

не вдержалась

долинув

обернулися

Читання кожної колонки зверху вниз («луною». за вчителем) і знизу вверх («буксиром». із сусідом по парті).

— Доберіть синоніми до слів «бувай». «зніяковів». «засміялися».

— Які слова серед даних — синоніми? (Хвилювалися, переживали.)

— Складіть тлумачення слів «кошлатими». «заквапилась».

3. Первинне ознайомлення з продовженням оповідання (читання мовчки). Перевірка первинного сприймання.

— Чий голос тихий та знайомий кликав Шурку? Як дівчинка потрапила у лікарняну палату?

4. Аналіз змісту. Вибіркове читання.

— Прочитайте, якою побачив дівчинку Шурко біля свого лікарняного ліжка.

— Які почуття викликала у хлопчика ця несподівана зустріч?

— Прочитайте, як дівчинка потрапила у палату до хворого.

— Що про несподівану гостю сказав сусід Шурки по палаті?

— Чому хлопчик зніяковів?

— Як дівчинка провідала Шурку на другий день? Кого вона привела з собою? Прочитайте.

— Прочитайте лист, який хлопці написали другу.

— Як ви думаєте, як будуть розвиватися стосунки між Шурою і Шуркою далі?

— Чому в хлопчика змінилося ставлення до своєї сусідки по парті?

5. Творчі види робіт на основі прочитаного.

а) Поділ твору на частини. Складання плану.

Орієнтовний план

1. Шурку посадили на першій парті.

2. Сусідка страшно дратує хлопчика.

3. Шурко «мучить». дівчинку.

4. Шуркові роблять операцію.

5. Несподіваний відвідувач.

6. Добре мати хороших, вірних друзів.

б) Розвиток зв’язного мовлення (робота в групах).

Група 1.

Група 2.

— Охарактеризуйте дівчинку Шуру. Кожну рису характеру доведіть прикладами з твору.

— Придумайте продовження оповідання.

— Охарактеризуйте хлопчика Шурку. Кожну рису характеру доведіть прикладами з твору.

— Як могли скластися стосунки Шури і Шурки далі? Розкажіть.

в) Стислий переказ частини оповідання (на вибір учнів).

Дівчатка розповідають текст від імені Шури, а хлопці — від імені Шурки.

6. Робота в зошитах (с. 56 — 57, завд. 1 — 6).

VI. Підсумок уроку.

— Які епізоди оповідання Всеволода Нестайка вам особливо сподобалися?

— Коли ви хвилювалися, а коли — раділи?

УРОК 105. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ