Всі публікації щодо:
Костенко Ліна
Лучук Володимир

Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018

СКІЛЬКИ РІЧОК В УКРАЇНІ

Матеріал уроку. Володимир Лучук «Скільки річок в Україні». Ліна Костенко «Я хочу на озеро Світязь».

Мета уроку. Удосконалювати навички читання віршових творів; формувати уміння працювати над текстом, вникати у його зміст; вчити правильно інтонувати речення, різні за метою висловлювання; виховувати допитливість, уважність.

Хід уроку

I. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Вправа на тренування дихального апарату.

Учні читають з дошки прислів’я.

Хто хоче більше знати, треба багато питати.

Учні тренуються читати це прислів’я з різною інтонацією і у різному темпі (сумно і повільно; здивовано, але швидше; запитально і швидко).

2. Гра «Збільш речення».

Учитель пропонує дітям речення з двох слів. Вони повинні доповнювати його щоразу одним словом.

Тече річка.

Тече річка Дніпро.

Швидко тече річка Дніпро…

3. Читання слів з пропущеними буквами, що позначають голосні звуки.

— Прочитайте слова, подумки вставляючи пропущені буки. Яке слово «зайве». у кожній колонці? Поясніть.

Т_рн_п_ль

_кр_їн_

Дн_пр_

Х_рк_в

Р_с_я

Дн_ст_р

К_рп_т_

Ч_х_я

Д_н

К_їв

В_нн_ц_

Д_н_ць

_д_с_

Нм_чч_н_

Д_сн_

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Скільки, по-вашому, міст в Україні?

— В Україні — понад тисячу міст. Назвіть великі міста, які є обласними центрами.

— Скільки річок в Україні?

— Ніхто з вас точно не назвав цієї кількості. Давайте пошукаємо цю інформацію у вірші В. Лучука «Скільки річок в Україні?».

III. Опрацювання вірша В. Лучука «Скільки рік в Україні?».

1. Слухання вірша.

Учитель читає виразно, в уповільненому темпі.

— Чи дізналися ми, скільки точно річок в Україні?

— Які річки згадані у вірші?

2. Словникова робота.

тихий

гін

смілий

рине

голубий

пруг

зеленій

зорять

невпинний

свічадо

проворний

терикон

— Прочитайте слова мовчки, а тоді — перевірте читання свого сусіда по парті.

— Що об’єднує слова І колонки? (Всі прикметники.)

— Чи всі зрозумілі слова у II колонці? Прочитайте пояснення до цих слів, що є у підручнику на с. 73 і 74, але в тому порядку, як розміщені слова на дошці.

— Пояснення якого слова не було? Що воно означає? (Бурхливо тече.)

3. Повторне читання вірша учнями вголос.

— Яка з річок є символом України?

4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

— Прочитайте, які характерні ознаки річок згадано у вірші.

— Прочитайте, у яких краях вони протікають.

— З чого видно, що автор добре знає Україну?

5. Вправи на розвиток техніки читання.

а) Читання вірша мовчки.

— Читаючи, порахуйте, скільки річок згадано у вірші. (14)

б) Гра «Хто швидше?».

— Знайдіть, ознаки яких річок записані на дошці у І колонці (Дон, два Черемоші — Білий, Чорний, Стрий, Десна, Дніпро.)

— Особливості яких річок виражають дієслова: котить (Тиса), впадає (Стрий), мчить (Донець), біжить (Дніпро).

— Яку дію виконують річки: два Черемоші (іскряться), Уж (поспішає), Буг (обмиває), Прут (рине), Дністер (розпростер).

в) Гра «Відшукай рими».

Грають (літають), проворний (Чорний), терикони (перепони), знає (зростає), чимдуж (Уж), гоном (Доном).

6. Виразне читання вірша.

7. Висновки.

— Про які річки ви дізналися сьогодні вперше?

— Чи отримали ви точну відповідь на запитання «Скільки річок в Україні?».

— Запам’ятайте: річок в Україні налічується сімдесят три тисячі. Вражаюча цифра! Серед них є маленькі і великі. Яка річка в Україні найбільша? (Дніпро.)

— Це річка, яка тече через столицю України — місто Київ і несе свої води у Чорне море. А її загальна довжина 2201 км.

— Які річки течуть в нашій місцевості?

Далі учитель або підготовлена наперед дитина розповідає про місцеві річки.

8. Робота в зошитах (с. 32 — 33, завд. 1).

IV. Опрацювання статті «Світязь — найглибше в Україні озеро».

1. Відгадування загадки.

— Про яку водойму України будете читати далі, дізнаєтесь, відгадавши загадку.

Серед села корито

водою налито.

Біля нього вербичка пухнаста

і калина гілляста,

і малеча, і дорослі

часто йдуть до нього в гості. (Озеро)

— Які озера України ви знаєте? Де вони знаходяться?

— Спробуйте відгадати, про яке озеро я розповідаю: «Саме його називають перлиною Волині, хоч озер у цій частині України понад 200. Площа озера 25, 2 км2, довжина — 9, 3 км, найбільша ширина — 8 км, максимальна глибина — 58, 4 м. Посередині озера є острів площею приблизно 7 га. Озеро славиться дуже чистою, прозорою і м’якою водою, воно багате рибою (вугор, лящ, окунь, щука, сом), водоплавними птахами; умови сприяють розведенню хутрового звіра. Озеро входить до складу Шацького природного національного парку.». (Озеро Світязь.)

2. Самостійне мовчазне читання статті мовчки.

— Що ще дізналися про Світязь?

3. Відповіді на запитання. Вибіркове читання.

— Які титули «най». можна присвоїти озеру? Доведіть словами тексту.

— Хто оспівував у своїх поезіях красу озера?

V. Опрацювання вірша Ліни Костенко «Я хочу на озеро Світязь».

1. Виразне читання вірша вчителем.

— Від чийого імені ведеться розмова?

2. Словникова робота.

— Прочитайте «сходинки». слів «луною». (за вчителем).

сто

сот

воно

мені

озеро

світі

світить

Світязь

таємничих

звідкись

3. Повторне читання вірша напівголосно. Робота над змістом.

— Де розміщене озеро Світязь? Чому ліси автору видаються таємничими?

— Що за сто сот голосів чуються біля нього?

— Чим озеро «світить і світить».

— У яких рядках автор передає своє захопленням красою озера? Прочитайте ці рядки з відповідною інтонацією.

4. Виразне читання вірша.

5. Робота в зошитах (с. 33, завд. 2).

VI. Підсумок уроку.