Всі публікації щодо:

Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2015 рік

ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ПРИРОДА — НАШ ДІМ - Лірика - КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ

Мета: пробуджувати в учнів інтерес до природи, до пошуку відповідей на запитання у книжках науково-пізнавального характеру; вдосконалювати вміння швидко орієнтуватися в книзі, проводити самостійне дослідження незрозумілих слів та явищ; розвивати логічне мислення, творчі здібності; збагачувати словниковий запас; формувати читацькі інтереси.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

— Діти, який зараз буде урок? Кому з вас подобаються такі уроки? Чому?

— Мені дуже приємно, що в нашому класі багато учнів люблять читати, що ви дружите з книгами. Уроки позакласного читання — особливі уроки. Ми вчимося розуміти головних героїв, їхні думки і почуття, розрізняти персонажів за ставленням автора до них, вчимося висловлювати власну думку, дізнаємося щось нове.

— Сьогодні на уроці ми працюємо над темою «Природа — наш дім». Послухайте вірш Т. Бойченко і скажіть, як ви його зрозуміли.

Повітря, земля і вода — це природа.

Природа — це я, і ти — це природа.

У Божому світі під сонцем одним

Повинні ми жити у згоді.

ІІІ. ПРОЕКТУВАННЯ РОБОТИ

Проектування й обговорення з учнями етапів роботи

1. Перегляд виставки книг.

2. Аналіз та обговорення творів, які найбільше сподобались.

3. Творча робота зі словниками.

4. Дослідницька робота в групах.

ІV. РОБОТА З КНИЖКОВОЮ ВИСТАВКОЮ

— Діти, подивіться, які книги представлені на нашій виставці. Чи всі вони стосуються теми нашого уроку? Про які з них ви хотіли б розповісти?

V. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Аналіз прочитаних збірок. Робота з картками-завданнями

Картка 1

1. Якою є назва книжки? (Прізвище автора і заголовок книжки)

2. Твори яких жанрів увійшли до книжки?

3. Який з творів ти прочитав? Про що (кого) він?

4. Чи є в книжці твори на іншу тему? Як ти про це дізнався?

Картка 2

1. Якою є назва книжки? (Прізвище автора і заголовок книжки)

2. Для кого вона призначена?

3. Які відомості ти отримав з титульної сторінки?

4. Який із творів тебе зацікавив? Чим саме?

Картка 3

1. Якою є назва книжки? (Прізвище автора і заголовок книжки)

2. Про що (кого) вона розповідає? Як ти про це довідався?

3. Чи є в книжці анотація (короткий зміст)? Знайди її на зворотному боці титульної сторінки і прочитай.

4. Який із творів тебе зацікавив? Чим саме?

— Усі книги стосуються теми нашого уроку, адже вони розповідають про багатство, красу нашої природи. Ми розглянули художні твори про природу. Але на нашій виставці ще є інші книги. Це різноманітні енциклопедії, довідники.

2. Пошукова робота зі словниками

— Коли зі словом довідник усе зрозуміло (з нього ми про щось чи про когось довідуємося), то слово енциклопедія, на мою думку, потрібно пояснити. Яка книга нам допоможе пояснити значення цього слова? (Тлумачний словник) Із тлумачним словником ми ознайомились ще в першому класі. Це — наш вірний друг і помічник. Давайте з’ясуємо, що означає слово енциклопедія, у тлумачному словнику.

3. Фізкультхвилинка

4. Дослідницька робота в групах

— А тепер попрацюємо в групах. За допомогою енциклопедичних довідників, що знаходяться у вас на столах, знайдіть відповіді на запитання.

1-ша група — «Чому коні сплять стоячи?»;

2-га група — «Чому у квітів яскраве забарвлення?»;

3-тя група — «Чому небо блакитне?»;

4-та група — «Що таке Червона книга?».

(Один учень з групи дає відповідь на поставлене запитання.)

— Чи сподобалося вам працювати з довідниками та енциклопедіями?

— Як ви вважаєте, чи все ви вже знаєте про природу, чи ще існує щось невідоме для вас? Про що ще ви б хотіли дізнатися? Де будете шукати відповіді на свої запитання?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Природа не шкодує фарб і щедро дарує нам красу і радість. Ми, в свою чергу, повинні також оберігати природу. Від цього ваше серце стане добрішим, душа — теплішою.

Живіть у світі радісно й щасливо,

Беріть наснагу вашим почуттям.

З цвітіння трав, чарівного світанку,

Коли дзвенять пташині голоси,

Із чистих рос, що Землю миють зранку…

У цьому світі стільки є краси.

— Ми повинні завжди пам’ятати, що також є частинкою природи, вона — наша мати, а ми, мешканці Землі, — мудрі господарі.

Все на землі, все треба берегти:

І птаха, і звірка, й оту травинку.

Не чванься тим, що цар природи ти,

Бо, врешті, ти — лише її частинка!

Цю істину сприймай беззастережно,

Якщо береш, то треба віддавати,

Коли й надалі хочеш царювати!

О. Черкас

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Світ дитинства у творах Всеволода Нестайка».

Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.