Всі публікації щодо:
Світличний Іван

Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік

Умій у звичайному побачити незвичайне - ВІЗЬМУ ПЕРО І СПРОБУЮ

Матеріал уроку. Іван Світличний «Слухала Лисичка Солов’я». Андрій М’ястківський «Біла хмарка, біла…».

Мета. Вчити учнів захоплюватися красою природи, розвивати їхню уяву, фантазію; формувати уміння спостерігати за навколишнім світом, вдосконалювати читацькі навички.

Обладнання. Таблиця №2 (додаток 2), слова на картках.

Хід уроку

I. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Вправа на розвиток фонетичного слуху.

Гра «Впіймайте на гачок».

Ранок — ранок — гачок — ранок.

Бджілка — бджілка — бджілка — гілка.

Дарма — дарма — німа — дарма.

Хмарка — хмарка — марка — хмарка.

— Які слова ви «впіймали на гачок».

2. Вправа на формування швидкої реакції на слово.

Гра «Слухайте і називайте багато слів».

Учитель називає дієслово, а учні повинні дібрати якомога більше слів, яким підходить названа дія.

Шипить — … (змія, гадюка, гусак… ).

Зацвіте — … (квітка, дерево, кущ, ромашка… ).

Слухала — … (дитину, солов’я, музику, пісню … ).

3. Розпитування.

За таблицею № 2 (додаток 2) стовпчики 8, 9 з голосними [і, е].

Утворюють склади за зразком, що дає учитель: імі, іві, іфі тощо.

4. Вправа з техніки мовлення.

Учні читають із дошки на одному мовному видиху вислови.

✵ Думаєш — чудеса далеко, а вони поруч.

✵ Умій у звичайному побачити незвичайне!

— Як ви розумієте ці вислови?

II. Повідомлення теми і мети уроку.

— Чи доводилося вам побачити казку, диво навколо себе? Чи можете ви уявити розмову джмеля і бджілки? А почути пісеньку і побачити дива лісу?

— Ви повинні пам’ятати, що для того, щоб почути голос природи, побачити її дива, відчути її чари, ви повинні бути спостережливими і уважними; використовувати свої знання, уяву і фантазію.

Почути те, чого раніше не чули, побачити те, що ховає природа, допоможуть твори українських поетів Івана Світличного й Андрія М’ястківського.

III. Опрацювання вірша І. Світличного «Слухала Лисичка Солов’я».

1. Слухання вірша. Перевірка первинного сприймання.

— Хто персонажі вірша?

2. Словникова робота. Гра «Блискавка».

Слова на картках-блискавках: лисичка, шовкові, лисичко, дарма, спіднички, німа, маю, моя.

— Які слова відрізняються однією буквою?

— Які — римуються? З яких можна утворити словосполучення?

— Яке слово з прочитаних означає «позбавлена здатності говорити». Доберіть синоніми. (Безмовний, безголосий, мовчазний, безсловесний.)

3. Читання вірша мовчки. Аналіз змісту.

— Між ким відбувається розмова?

— Де могла відбутися зустріч Лисиці і Солов’я?

— Чому, на думку Лисички, вона гарно співає?

— Прочитайте, що поет говорить про спів Лисички. Чи погоджуєтеся ви з його думкою?

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Читання вірша вголос «ланцюжком». по рядочку.

б) Читання, напівприкриваючи букви лінійкою.

5. Виразне читання вірша.

— Які розділові знаки зустрічаються у вірші? Яку інтонацію вони передбачають?

— Які емоції треба передати, читаючи слова Лисички?

6. Інсценізація вірша.

7. Хвилинка фантазування.

— Якою ви уявляєте Лисичку? Опишіть її.

IV. Опрацювання вірша Андрія М’ястківського «Біла хмарка, біла…».

1. Читання вірша мовчки. Відповіді на запитання.

— Читаючи, уявіть картину, описану у вірші.

— Що у творі казкового? Що робила хмарка?

— Чому вона прилягла?

— З чим поет порівнює цвітіння гречаного поля? За якою ознакою?

— З чого видно, що автор в захопленні від побаченого?

— Як ви думаєте, таке диво відкрилося тільки поетові? Що треба, щоб незвичайне з’явилося і перед вами?

2. Різновиди читання.

а) Читання «буксиром». у парі з сусідом по парті.

б) Гра «Дочитай рядок вірша».

— Знайдіть і дочитайте рядок вірша до кінця: «Біла …». «бігла…». «стало…». «А воно…». «впала…».

г) Гра «Відшукайте рими, доберіть свої».

Біла (бігла), сніг (поріг), жарко (хмарка), зацвіла (лягла).

3. Конкурс на кращого читця.

4. Творче завдання. Розвиток зв’язного мовлення.

Група 1

Група 2

Придумати казку «Пригоди білої-білої хмарки».

Придумати казку «Як біла хмарка стала чорною».

5. Робота в зошиті (с. 70).

V. Розгляд картини О. Камінської «Моя сестричка».

1. Опис картини (за питаннями підручника, с. 181).

2. Творче завдання (робота в парах).

— Спробуйте доповнити, дофантазувати побачене на картині: дайте дівчинці ім’я, кличку песикові. У якій родині живе юна художниця? Скільки їй років?

VI. Підсумок уроку.

— Чи сподобалися вам твори, прочитані на уроці? Чому?

УРОК 111. Урок позакласного читання