Всі публікації щодо:
Тютюнник Григір
Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік
МИ З ПРИРОДОЮ ЄДИНІ. ГРИГІР ТЮТЮННИК БУШЛЯ - Урок 2
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Григора Тютюнника; вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; навчати уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву, емоцію читача; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Пішли рясні дощі.
Ловилися лящі,
А хлопці — мов хлющі:
Забули про плащі.
Та що їм ті дощі,
Коли такі лящі!
Хлющ — сильний дощ, злива.
Змокнути (стати), як хлющ — наскрізь, дуже сильно промокнути.
2. Робота над чистомовкою
Ила-ила-ила — хмара сонечко закрила.
Ім-ім-ім — прокотився грім.
Ощ-ощ-ощ — і полився дощ.
Щу-щу-щу — раді люди всі дощу.
Ай-ай-ай — буде гарний урожай.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?».
Конкурс на краще виразне читання першої частини оповідання Григора Тютюнника «Бушля». (с. 134-135, до слів «… розморило на дощ обох»..
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Чи хочете ви дізнатися, чим завершилася незвичайна зустріч рибалки Арсена з бушлею?
— Пригадаймо епізод, яким завершилася прочитана нами частина оповідання.
— Що робив Арсен? А бушля?
Гра «Передбачення».
— Як ви вважаєте, хто з них першим прокинеться?
— Якою буде його реакція?
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання оповідання Григора Тютюнника «Бушля». (с. 135-136)
1) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.
— Яка кумедна подія трапилася з Арсеном?
— Які почуття викликав у тебе цей випадок?
— Визнач тему твору.
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів у парах одне одному
— Прочитайте слова одне одному, правильно наголошуючи, напівголосно. За потреби, виправте помилку товариша.
Ондечки |
сусідка |
отямився |
сердиться |
зніметься |
побачивши |
котиться |
переповіла |
— Серед поданих слів знайдіть синоніми до слів опам’ятався (отямився); злетить (зніметься); ображається (сердиться); переказала (переповіла).
Фізкультхвилинка
3) Підготовка до виразного читання оповідання.
— З якою інтонацією будете читати оповідання?
— Де зробите найбільші паузи?
— Які слова читатимете голосно, з тривогою?
— Які — голосно, жартома?
4) Виразне читання оповідання учнями.
5) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Хто першим прокинувся?
— Чи зрозумів Арсен, що трапилося?
— Чому бушля не могла відразу злетіти?
— Що кричала бушля? Що кричав Арсен?
— Поясніть вислів ані лялечки.
— Коли отямився Арсен?
— Звідки все село дізналося про пригоду Арсена?
— Чи гнівався Арсен на бушлю та селян, що сміялися з нього? Доведіть свою думку словами з оповідання.
— Як ви гадаєте, чому письменник саме так завершив розповідь про діда Арсена?
— На якій думці він наголосив?
6) Робота в групах.
Складання характеристики головного героя
— Яким ви уявляєте рибалку Арсена?
— Яка у нього зовнішність? Який характер? (Арсен — літній чоловік. Завзятий рибалка, спостережливий, небагатослівний, терплячий, добрий, веселий)
2. Робота за ілюстрацією
— Подивіться на ілюстрацію до цього оповідання.
— Чи можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?
— Що художник зобразив на картині?
— Що він намалював у центрі картини? Удалині?
— Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?
— Опишіть картину, використовуючи рядки з оповідання.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який твір читали на сьогоднішньому уроці?
— Чому у нього така назва?
— Який це твір за жанром?
— Чого навчає нас оповідання?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати оповідання.