Уроки з літературного читання в 2 класі

І семестр

 

З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА

 

НАРОДНІ ДИТЯЧІ ПІСНІ ТА МАЛІ ЖАНРИ

 

Урок 2. СКРИНЬКА ПІСЕНЬ-НЕБИЛИЦЬ. ДВА ПІВНИКИ

 

Мета: ознайомити учнів з піснями-небилицями; удосконалювати навички правильного свідомого читання; розвивати уяву, фантазію учнів; учити розрізняти реальність і вигадку; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Читайте, доповнюйте склади

Мали-...(на); лимо-...(над); маши-...(на); бузи-...(на); лопа-...(/геа); воро-... (та); морк-...(ва); сшш-...(ця).

2. Читайте. Намагайтеся зрозуміти, про що йдеться

ШКОДЛИВИЙ ЦАП

Па городі цап, цап,

Капусточку хап, хап,

Борідкою трусь, трусь,

Капусточку хрусь, хрусь,

Ратичками туп, туп,

Капусточка хруп, хруп,

А за цапом дід, дід,

З батурою біг, біг,

Цап як скаче: брик, брик,

Па все село крик, крик,

Па синяки дме, дме,

Вигукує «Ме! Ме!»

За ним Рябко та «Гав! Гав!

Оце тобі, щоб не крав!»

— Прочитайте ще раз, зберігаючи ритм.

3. Хто це? Що це?

Цікава, захоплива, ілюстрована — ... (книга).

Солодка, запашна, червона — ... (ягода).

Весела, мелодійна, задушевна — ... (музика).

Прудка, маленька, пухнаста, руда — ... (білка).

 

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Виставка-презентація дитячих малюнків

2. Закріплення знань про структуру підручника

 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель ставить запитання, учні, передаючи уявний мікрофон, висловлюють власні думки щодо поставленого запитання.

Вправа «Мікрофон»

— Яким має бути наш урок? (Цікавим, повчальним, дещо казковим, продуктивним, веселим, світлим, загадковим, проблемним...)

— А ви на уроці якими маєте бути? (Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, наполегливими...)

— Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок.

— Послухайте вірш.

Якби пшоно, якби сіль,

То зварила б я кисіль.

Якби снігу та дощу,

То зварила б я борщу.

Якби трохи простокваші,

То зварила б горщик каші.

— Що незвичайного в цьому вірші?

— Чого не буває?

— Ми почнемо вивчати небилиці.

Небилиці — це розповіді про те, чого не буває. У піснях-небилицях зображено світ, у якому відбуваються дивовижні події: тварини виконують людську роботу, грають на музичних інструментах, танцюють...

Фізкультхвилинка

 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

ОПРАЦЮВАННЯ ПІСЕНЬКИ-НЕБИЛИЦІ «ДВА ПІВНИКИ» (с. 6)

1. Виразне читання пісеньки вчителем

— Який настрій у вас після прослуховування цієї пісеньки?

2. Словникова робота

Віжки — прикріплений з обох боків до вуздечки довгий ремінь, мотузок та ін., яким правлять кіньми.

3. Повторне читання пісеньки учнями за строфами «ланцюжком»

— Перечитайте пісеньку, вслухаючись у її мелодійне звучання.

4. Аналіз змісту пісеньки з елементами вибіркового читання

— Про кого ця пісенька?

— Назвіть усіх персонажів твору.

— Розкажіть про кожного з персонажів.

Персонаж — дійова особа в художньому творі.

— Хто вам подобається?

— Хто не подобається?

— Знайдіть у тексті і прочитайте слова, що звучать ніжно.

— Доберіть пестливі слова, якими можна замінити слово коза.

— Поміркуйте, чи можна замінити слово небилиця іншими словом, наприклад: казка, вигадка, фантазія, неправда, нісенітниця.

5. Робота за ілюстрацією

— Назвіть персонажів твору, яких художник зобразив на малюнку. Які фарби використав художник?

— Який одяг у героїв твору?

— Який епізод відображено на ілюстрації?

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Назвіть персонажів твору «Два півники».

— Кого з персонажів ви засуджуєте? Чому?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати пісеньку вдома батькам.

Знайти пісеньку-небилицю, розповісти її в класі.





загрузка...
загрузка...