Уроки з літературного читання в 2 класі

І семестр

 

З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА

 

АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ

 

Урок 20. ПОЕТИЧНА СКРИНЬКА. МАРІЙКА ПІДГІРЯНКА. ПРИЙШЛА ОСІНЬ

 

Мета: формувати в учнів навички правильного виразного читання віршованого тексту; розширювати уявлення про красу природи восени; розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву і фантазію; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

II. МОВЛЕННЄВА ГІМНАСТИКА

— Почнемо наш урок із гімнастики, що допоможе підготувати органи мовлення до роботи протягом уроку.

1. Вправи для очей, губ і язика

• Швидко розплющити і заплющити очі;

• колові оберти очима;

• поглянути вдалину;

• допомогти пір’їнці підлетіти;

• облизати смачне варення;

• дістати язичком носа і підборіддя;

• усміхнутися відкритим і закритим ротом.

2. Артикуляційні вправи

— Як співає соловей? (Фіть-фіть-фіть!)

— Як гуде жук? (Жу-жу-жу!)

— Як шумить вітер? (Ш-ш-ш!)

— Як дзижчить комарик? (Дз-дз-дз!)

3. Розпитування за складовою таблицею

4. Заучування скоромовки

Ти, малий, скажи малому,

Хай малий малому скаже,

Хай малий теля прив’яже.

 

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Виставка-презентація малюнків до вірша Марійки Підгірянки «Ліс».

Учні демонструють свій малюнок, зачитують рядки вірша, що вони проілюстрували.

 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Відгадайте загадку.

• Коли це буває,

Що клен запалає?

А прихопив морозець

Та повіяв вітерець,

Весь вогонь на землю впав,

Зовсім клен без листя став. (Восени)

— Які прикмети осені згадано у загадці?

— Які прикмети наближення осені помічаєте ви?

— Вирушимо у невелику подорож в осінь за допомогою фотоілюстрацій. (На ілюстраціях зображена природа ранньої, золотої та пізньої осені.)

— Яку пору року зображено?

— Які кольори переважають? Який настрій викликають ці малюнки?

— Про красу осінньої природи написано багато поетичних творів. Ми сьогодні ознайомимося з віршем Марійки Підгірянки «Прийшла осінь».

Фізкультхвилинка

 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ «ПРИЙШЛА ОСІНЬ» (с. 22-23)

1. Виразне читання вірша вчителем

— Де настала осінь?

2. Словникова робота

Довідкове бюро

Оксамит — тканина з густим коротким ворсом.

Читання слів «луною» за вчителем

Позолотила, осінь-мальовничка, помалювала, завивала, прикрасила, на потіху.

3. Читання вірша учнями «ланцюжком» за строфами

— Які слова надають віршеві ніжного забарвлення?

— Прочитайте виділені рядки. Як ви їх розумієте?

4. Гра «Земля — небо»

За командою «земля» — діти нахиляються до книжки і читають вірш. За командою «небо» піднімають голови вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову — «земля» — учні очима знаходять, де вони припинили читати.

5. Гра «Добери словечко»

Сливи... (завивала).

Груші... (позолотила).

Садочок... (прикрасила).

Яблучка... (помалювала).

— Чому осінь можна назвати золотою, щедрою, жовтогарячою, багряною, золотокосою?

6. Гра «Добери рими»

Мила — позолотила;

потіху — тиху;

мала — помалювала;

мальовничка — личка;

позирала — завивала;

робити — оксамити;

ходила — прикрасила;

тиху — потіху.

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Чого вчать вірші Марійки Підгірянки?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виконати малюнок до вірша Марійки Підгірянки «Прийшла осінь».





загрузка...
загрузка...